وزیر جهاد کشاورزی گفت: نخبگی در صادرات نیاز امروز کشاورزی برای توسعه، ارزآوری و اشتغال‌زایی است، از این رو ضرورت دارد قرارگاه توسعه صادرات برای دستیابی به هدفگذاری صادراتی با رویکرد جهشی تشکیل شود.

به گزارش پردیسان آنلاین و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی نیکبخت در گردهمایی جوانان و نخبگان وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه واردات بنیان تولید را سست می‌کند، اظهار کرد: نخبگی در صادرات نیاز امروز کشاورزی برای توسعه، ارزآوری و اشتغال‌زایی است، از این رو ضرورت دارد قرارگاه توسعه صادرات برای دستیابی به هدف گذاری صادراتی با رویکرد جهشی تشکیل شود.

وی عنوان کرد: در این قرارگاه با بهره‌گیری از همه ظرفیت دستگاه‌های اجرایی، صادرات محصولات و کالاهای کشاورزی تسهیل می‌شود. همچنین کاهش زمان صدور مجوزها در بخش کشاورزی باعث جذب سرمایه‌های معطل فراوان در کشور می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی در جمع جوانان و نخبگان معاونت‌ها و سازمان‌های ملی و استانی وزارت جهاد کشاورزی با تبیین برنامه‌های کلان وزارتخانه، افزود: مفهوم عملیاتی «مشارکت مردم» این است که تعاونی‌ها به نمایندگی از مجامع مردمی با کم کردن فاصله مزرعه تا بازار، سود حاصل را میان تولیدکننده واقعی و مصرف کننده نهایی توزیع کنند.

نیکبخت ادامه‌داد: استفاده از سرمایه فراوان در دست مردم مشکل کمبود سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی را جبران می‌کند و با این روش به آسانی می‌توان نگاه سرمایه‌گذاری با وام بانکی را به حداقل رساند.

وی، راهبرد کشت قراردادی را حرکت مؤثر دیگری برای جذب سرمایه به بخش کشاورزی دانست و تصریح‌کرد: کشت قراردادی با مشارکت سرمایه‌گذار بخش خصوصی می‌تواند کمبود منابع مالی را جبران کند.

وزیر جهاد کشاورزی با قدردانی از کشاورزان گندمکار برای کمک به خودکفایی کشور در تولید و تأمین غذای اصلی مردم، افزود: مجموعه ارکان دولت همه تلاش خود را برای پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران انجام می‌دهد.

نیکبخت همچنین در این گردهمایی، آینده‌پژوهی در امنیت غذایی را یکی از مهمترین اهداف و راهبردهای دولت سیزدهم و وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و گفت: در این راستا استفاده از ظرفیت‌های نیروی انسانی جوان و نخبه در حل مشکلات بخش کشاورزی در اولویت برنامه‌ها قرار دارد.

وی ادامه‌داد: نظر به فرمایشات مکرر رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی به نقش و اهمیت جوانان و نخبگان در پیشرفت و تعالی کشور و تاکید رئیس جمهور شهید در جلسات بر نقش جوانان و نخبگان در تحولات اساسی کشور به ویژه در بخش کشاورزی، آذر ماه سال ۱۴۰۲ ستاد ملی جوانان و نخبگان وزارت جهاد کشاورزی با هدف شناسایی و استفاده از ظرفیت جوانان نخبه تشکیل شد.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: به دلیل اهمیت و نقش این ستاد در بخش کشاورزی و تولید و امنیت غذایی روز بیست و یکم خرداد در هفته جهاد کشاورزی به نام جهاد کشاورزی، مشارکت جوانان و نخبگان نامگذاری شده است.

نیکبخت ابراز امیدواری کرد با اتکا به خداوند متعال در پرتو توصیه‌های رهبر معظم انقلاب با بهره‌گیری از ظرفیت جوانان نخبه سراسر کشور در سالی که به نام «جهش تولید با مشارکت مردم» نامگذاری شده است، گام‌های ارزشمندی در تحقق اهداف وزارت جهاد کشاورزی و نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته شود.

در این گردهمایی، نخبگان فعال در بخش‌های مختلف معاونت‌های سازمانی و استانی وزارت جهاد کشاورزی در حضور مدیران کل و مشاوران وزیر به بیان نظرات خود در راستای بهبود شرایط اداری و تحقق شعار سال به منظور کسب جهش تولید با همکاری نخبگان و شرکت‌های دانش‌بنیان پرداختند.