رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور با اعلام خبر تحقق ۹۹.۶ درصدی برنامه تحولی ابلاغی در سال ۱۴۰۲ گفت: رشد ۱۲۰۰ درصدی صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد، نشانه اجرای مأموریت‌های کلیدی با مشارکت مردم است.

به گزارش پردیسان آنلاین و به نقل از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، مهرداد عظیمی در نشستی که با محوریت بررسی راهکارهای علمی و اجرایی کسب درآمدهای پایدار و با هدف اجرای کیفی و استاندارد مأموریت‌های کلیدی سازمان برگزار شد، از رشد ملموس شاخص‌ها در دولت سیزدهم خبر داد.

وی افزود: افزایش ۱۱۹۴ درصدی صدور مجوز آموزشگاه‌های آزاد، رشد ۳۲ درصدی آموزش در بخش دولتی و غیردولتی، رشد ۴۲ درصدی سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای و رشد ۹۲ درصدی تعداد واحد پذیرنده آموزش در محیط کار واقعی از جمله رشد در شاخص‌های مذکور بوده است.

به گفته معاون وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، بنا بر اعلام وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، سازمان آموزش فنی و حرفه کشور با تحقق ۹۹.۶ درصدی برنامه‌های تحولی ابلاغی از سازمان‌های پیشرو در این وزارتخانه است.

عظیمی بهبود نظام پیشگیری و حمایت اجتماعی از گروه‌های آسیب‌پذیر و در معرض آسیب، توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای مهارتی مبتنی بر نیاز بازار کار (با اولویت افراد جویای کار)، استقرار نظام صلاحیت حرفه‌ای با همکاری دستگاه‌های مرتبط و ذی‌نفع، توانمندسازی نیروی انسانی شاغل و ارتقای کمی و کیفی آموزش‌های مهارتی کارگران بر اساس نیازسنجی صنایع و حرف را از جمله برنامه‌های اجرایی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور در ۲۲ فعالیت برنامه تحولی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد.

راه‌اندازی ۱۰ مرکز سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای در سال ۱۴۰۳

وی تصریح کرد: ۴۳۰ حوزه سنجش الکترونیکی با ۶۱۷۰ عضو و ظرفیت ۲۴۶۸۰ نفر آزمون در روز، ۴۸۰۳ کارگاه سنجش عملی با ظرفیت ۶۸۱۸ نفر آزمون در روز و ۱۵ هزار آزمونگر عملی تعیین صلاحیت شده از ظرفیت‌های موجود مهارت و صلاحیت حرفه‌ای کشور در سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای اعلام کرد: سال جاری ۱۰ مرکز سنجش مهارت و صلاحیت حرفه‌ای در استان‌های اصفهان، خراسان شمالی، خوزستان، زنجان، تهران، کرمانشاه، هرمزگان و یزد راه‌اندازی خواهد شد.

توسعه مهارت‌آموزی در حوزه رقومی (دیجیتال)

عظیمی افزایش ارائه آموزش‌های مهارتی به گروه‌های هدف، توسعه مهارت‌آموزی در حوزه رقومی (دیجیتال)، توسعه مراکز کارآموزی جوار کارگاهی و بین کارگاهی در راستای افزایش مشارکت مردمی، رتبه‌بندی آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای و مراکز دولتی آموزش فنی و حرفه‌ای، برگزاری دوره‌های آموزشی توسعه کارآفرینی و کسب‌وکار، تدوین آئین‌نامه اجرایی موضوع بند «ت» ماده ۶۶ برنامه هفتم پیشرفت، بازآموزی مربیان مراکز دولتی و آموزشگاه‌های آزاد، رصد و پایش مهارت‌آموختگان جذب شده در بازار کار (تطبیق مهارتی) و جذب درآمد از محل مشارکت‌های مردمی را از برنامه‌های تحولی این سازمان در سال ۱۴۰۳ اعلام کرد.