مجری طرح خودکفایی دانه‌های روغنی، از افزایش ۸۰ درصدی تولید دانه روغنی کلزا در سال زراعی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ خبر داد.

به گزارش پردیسان آنلاین و به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، سعدالله منصوری با اشاره به اینکه رویه خرید کلزا نسبت به سال‌های گذشته تغییر کرده است، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌ای را تدوین کرد تا شرکت‌های واردکننده دانه‌های روغنی، کنجاله و روغن، خرید داخل را هم انجام دهند. خرید دانه روغنی کلزا اکنون توسط بخش خصوصی در حال انجام است، میزان پرداختی برای حدود ۱۰۰ هزار تن به صورت کامل انجام شده و باقی‌مانده نیز در حال اجرا است که امیدواریم بخش خصوصی مطالبات کلزاکاران را سریع‌تر پرداخت کند.

وی افزود: سطح برداشت کلزا در سال زراعی گذشته ۸۸ هزار هکتار با تولید نهایی ۱۳۸ هزار تن بود، اما تولید برداشت شده در سال جاری تاکنون ۲۴۰ هزار تن است که امیدواریم در پایان فصل برداشت، تولید کلزا از ۲۷۰ هزار تن عبور کند.

مجری طرح خودکفایی دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال زراعی جاری سطح برداشت کلزا بالغ بر ۱۴۵ هزار هکتار است، افزود: تاکنون ۱۲۰ هزار هکتار در مناطق گرم برداشت شده است.

گلستان و خوزستان دارای بیشترین تولید دانه روغنی کلزا در کشور

منصوری از استان‌های گلستان و خوزستان به عنوان بیشترین تولید کننده دانه روغنی کلزا نام برد و افزود: در سال زراعی آتی برای کشت بیش از ۲۵۰ هزار هکتار کلزا، بذر تأمین شده است.

وی از افزایش تولید دانه‌های روغنی کاملینا و گلرنگ نیز نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: در سال زراعی جاری برای یک کیلو دانه کلزا ۳۵ هزار تومان تعیین قیمت شده است که امیدواریم با افزایش قیمت‌ها در سال زراعی آینده، شاهد استقبال کشاورزان در کشت و افزایش تولید دانه‌های روغنی در کشور باشیم.

مجری طرح خودکفایی دانه‌های روغنی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تناوب کشت یکی از دلایل تمرکز بر کشت کلزا است، گفت: تولید دانه‌های روغنی در کشور مبتنی بر کلزا، سویا، آفتابگردان، کنجد و گلرنگ است، کلزا، سویا و آفتابگردان گیاهانی هستند که وطن اصلی آن‌ها خارج از کشور است یعنی به نوعی وارد کشور شده‌اند، اما کنجد و گلرنگ گیاهانی هستند که وطن اصلی یا یکی از مراکز تنوع اولیه و ثانویه آن‌ها در کشور است و از این حیث ژن‌پلاسم یا مواد ژنتیکی قابل اتکا و غنی در کشور داریم که می‌توانیم از آن‌ها برای توسعه کشت این دو گیاه استفاده کنیم.

منصوری در پایان عنوان کرد: با توجه به زراعت کلزا در فصل پاییز در تناوب با گندم، برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی و بیشترین اتکای ما بر مبنای توسعه کلزا و در تابستان بر توسعه گیاهان کم‌آب‌بر استقرار یافته است.